Jak rysować oczy?

oczy_box

 

Ten artykulik jest kontynuacją tutoriala „Jak rysować głowę z każdego kąta”. Zacznę od struktury oka oraz szczegółowych informacji jak rysować łuk brwiowy, gałkę oka, powieki, rzęsy, tęczówkę, rogówkę oraz źrenicę.

 

 

 

Tłumaczenie z oryginalnego tutoriala Stanislava Prokopenki

 

 

eye-parts2

 

 

 


 

 

Podstawowe formy

 

Tak jak w przypadku głowy, istotne jest aby zrozumieć podstawową strukturę oka i łuku brwiowego. Łuk brwiowy można uprościć do pochylonego prostopadłościanu. Przednia jego płaszczyzna stanowi czoło, dolna natomiast obszar bezpośrednio pod brwiami. Oczy możemy potraktować jako kule, które znajdują się pod prostopadłościanem.

 

basic-forms

 

 

 


 

 

Gałka oczna

 

Część gałki oka, którą widzimy (anatomiczna nazwa: twardówka) jest potocznie nazywana białkiem oka lub białkówką. Jednakże, powszechnym błędem jest dosłowna interpretacja tej nazwy i rysowanie lub malowanie jej „płasko” na biało. Gałka oczna jest okrągłą formą przestrzenną i też jak takowa musi być cieniowana. Przeważnie zacieniowanie jednej ze stron, w zależności od źródła światła, powinno załatwić sprawę.

eye-gradient

 

Najgorszym błędem jaki można popełnić to pozostawienie twardówki oka białej, kiedy reszta oka znajduje się w cieniu. Będzie to sprawiało wrażenie jakby oko świeciło, a to nie wygląda dobrze...

 

 


 

 

Tęczówka, rogówka i źrenica

 

  • Struktura tęczówki i rogówki


iris-cornea2

 

 

Tęczówka i rogówka spoczywają na gałce ocznej jak dwie miski. Tęczówka jest delikatnie wklęsła (jak krater wulkanu) a rogówka jest wypukłą miską (jak wzniesienie). Rogówka w budowie jest bardzo podobna do przezroczystego szkła kontaktowego, więc tęczówka i źrenica są przez nią widoczne.


Kształt i kąt tęczówki jest często bagatelizowany. Tęczówka jest idealnym kołem tylko w widoku z przodu. Kiedy oko się rusza, jej kształt staje się owalny a kąt zmienia się w zależności od kierunku patrzenia:

 

 

 

 

 

 

iris-shape

 

 

 

 

 

 

Im dalej tęczówka znajduje się od środka gałki ocznej, tym bardziej spłaszczony będzie jej kształt.

 

 

 

 

 

 

iris-angle

 

 

 

 

 

 

Aby znaleźć kąt owalu, należy narysować prostą linię ze środka gałki ocznej do tęczówki. Kąt powinien być prostopadły do wyrysowanej linii.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Źrenica

 

Należy pamiętać, że źrenica leży na tęczówce a nie na rogówce. Tak naprawdę jest to otwór w tęczówce, który wpuszcza światło do wnętrza oka. Źrenica rozszerza się i kurczy w celu regulacji ilości wpuszczanego światła. Należy pamiętać, aby przy rysowaniu źrenicy pod kątem umieszczać ją na tęczówce.

 

pupil2

 

  • Cieniowanie tęczówki, rogówki oraz źrenicy


Zrozumienie kształtu tych form jest bardzo istotne zanim zaczniesz je cieniować. Źrenica jest łatwa. Zawsze jest czarną kropką na tęczówce. Kiedy określamy kolor czyichś oczu, mówimy o kolorze jego tęczówki. Tęczówka musi być cieniowana jak forma wklęsła. Jeśli źródło światła pada z góry, dolna część tęczówki będzie jasna. Jeśli źródło światła pada z lewej, jasna będzie prawa część, itd... Rogówka przeciwnie, gdyż jest formą wypukłą. Łatwiej będzie to zrozumieć patrząc na rysunek poniżej:

 

concave-convex2

 

shaded-iris

 

 

 

 

 

Rogówka jest przezroczysta, więc jedyne co na niej będzie widać to blik. Łatwiej jest zapamiętać w ten sposób... Blik na rogówce przeważnie będzie na jej ciemnej części.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Powieki

 

  • Powieki nie są płaskie

 

beanies

 

 

 

 

 

Należy rysować powieki jakby nie były „płaską” częścią oka i twarzy. Otaczają one gałkę oczną, która jest kulą. Pomyśl o dwóch czapkach nałożonych na piłkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Powieki posiadają również swoją grubość, należy więc pamiętać o pokazaniu dolnej płaszczyzny górnej powieki oraz górnej płaszczyzny dolnej powieki. Jeśli źródło światła znajduje się nad okiem, a tak bywa zazwyczaj, górna powieka będzie miała pod sobą cień, a dolna przyjmować będzie światło.

 

 

lid-thickness2

 

 

  • Kształt powiek

 


Kształt który powstaje pomiędzy powiekami jest dość mylący, gdyż jest kształtem złożonym i zmienia się wraz z ruchem oka. Widok z przodu, w naturalnej pozycji, wygląda mniej więcej tak:

eye-shape2

Zwróć uwagę na kąt jaki powstaje pomiędzy najbardziej wysuniętymi punktami powstałego kształtu. Wierzchołek górnej powieki jest bliżej nosa, wierzchołek dolnej bliżej ucha. Nie rysuj typowego kształtu oka przypominającego krakersa w kształcie ryby. Kanalik łzowy również nieco komplikuje cały kształt. Nie znajduje się on dokładnie na środku pomiędzy powiekami lecz jest nieco niżej w kierunku dolnej powieki.

Z boku kształt powiek przypomina trójkąt z rogówką u szczytu. Kanalik łzowy jest niewidoczny, ponieważ schowany jest za gałką oczną.

Następnym czynnikiem zmieniającym kształt powiek jest sama rogówka. Jej wypukłość powoduje wypychanie powiek w kierunku patrzenia. Zwróć uwagę, że kształt powiek zmienia się wraz z ruchem oka.


cornea-push


  • Rzęsy

 

Trik z rzęsami polega na tym, żeby je „uprościć”. Ja osobiście lubię je grupować w kępki i rysować jako proste, ciemne kształty. Z przodu ciemny kształt rzęs będzie zlewał się z cieniem pod górną powieką. Jeśli rzęsy są wystarczająco długie oraz „wywinięte” aby wystawać ponad krawędź górnej powieki i widać je jako pojedyńcze, spróbuj je uprościć zamiast rysować każdą z osobna. Ja rysuję je nieco rozmyte, jakby trochę nie można było złapać na nich ostrości.

 

 

 


 

 

Łuk brwiowy

 

Łuk brwiowy pełni funkcję ochronną. Podobnie górna powieka, wystaje nieco do przodu w stosunku do dolnej.
Brwi spoczywają na łuku brwiowym a ich wierzchołki skierowane są na zewnątrz. Części zewnętrzne są również cieńsze i mają mniej włosów niż części wewnętrzne. Kształt brwi różni się u poszczególnych ludzi. Mężczyźni mają raczej pełniejsze i bardziej „wyprostowane” brwi, kobiety natomiast mają cieńsze, a ich wierzchołki znajdują się znacznie wyżej.

 

eyebrows2

 

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie: Setka. Skład: m. Kopiowanie oraz rozpowszechnianie tylko za zgodą autora oraz airbrushlab.com

 

 

 

 

 

 

Download Full Premium themes - Chech Here

Online bookmaker Romenia bet365.ro

konkurs logo 250 grey60

logo AA 250 grey60

logo shop 250 grey60

IV zlot 250 grey60

log

  PW30
 

 

login